logo
XS
SM
MD
LG

1 грудня – Всесвітній день профілактики та боротьби зі СНІД

Протидія ВІЛ-інфекції /СНІДу залишається одним з приоритетних завдань держави. Незважаючи на досягнуте зниження інтенсивності епідемічного процесу ВІЛ-інфекції, зросли ризики щодо поширення ВІЛ в умовах існуючої гуманітарної кризи та бойових дій на сході України.

ВІЛ-інфекція це захворювання викликане вірусом імунодефіцита людини, перебігає в двох клінічних формах:

  • ВІЛ-носійство, тобто коли немає клінічних ознак, а вірус знаходиться в крові і руйнує організм, та власно хвороби СНІД з різноманітними клінічними проявами, які можуть призвести до трагічних наслідків –смерті.

ВІЛ-інфекція передається трьома основними шляхами:

  • парентеральним - через кров, інфіковані колячі, ріжучі інструменти (шприці, манікюрні, педікюрні, інструменти для тату), інфіковану наркосировину;
  • статевим - через незахищені гетеро-та гомосексуальні контакти;
  • від матері до дитини - під час вагітності, пологів та при годовані грудьми.

В області, як в цілому по Україні, значно активізувався статевий шлях передачі.

В Тернопільській області за період епідспостереження з 1987 року - 10 місяців 2015 року виявлено 1893 ВІЛ-інфіковані особи, з них ВІЛ-інфекція виявлена у 137 вагітних. 170 дітей народилось від ВІЛ-інфікованих матерів, 5 дітям встановлено діагноз СНІД. Замісну підтримуючу терапію отримують 130 пацієнтів.502 пацієнта хворих на ВІЛ-інфекцію /СНІД отримують антиретровірусну терапію.

За 10 місяців 2015 року в області виявлено 106 випадків ВІЛ-інфекції( за аналогічний період 2014 року -99 випадків). Найбільша кількість ВІЛ-інфікованих була виявлена при обстеженні за клінічними показами та серед осіб, які мали статеві контакти з ВІЛ-інфікованими.

Найбільша кількість ВІЛ-інфікованих , як і попередні роки була виявлена в м.Тернополі - 42 випадки . Збільшилась кількість виявлених ВІЛ-позитивних в Теребовлянському (з 2 вип. в 2014 р. до 8 вип. в 2015 р. ),в Збаразькому (з 3 вип.в 2014 р. до 8 вип. 2015 р.), Ланівецькому ( з 4 вип. В 2015 р.до 7 вип. В 2015 р.) в Кременецькому районах ( з 3 вип .в 2014 р. до 5 вип .в 2015 р.).

В 2 рази збільшилось виявлення ВІЛ-інфікованих в Бережанському районі (2 вип .в2014 р.-4 вип.в 2015 р.). Практично випадки ВІЛ-інфекції були виявлені в усіх районах області, за винятком Монастириського.

Збільшення виявлення кількості ВІЛ позитивних відбулось на фоні зменшення кількості обстежень ( 52061 за 10 міс.2014 р. проти 45871 за аналогічний період 2015 р.), що свідчить про погіршення епідемічної ситуації по ВІЛ /СНІДу в Тернопільській області, яка потребує комплексного міжгалузевого підходу в реалізації профілактичних заходів, забезпечення рівного доступу до консультування і тестування на ВІЛ загального населення, а особливо представників груп ризику.

ВІЛ-інфекцією в однаковій міри вражаються як чоловіки, так і жінки, проте частіше інфікуються чоловіки. Випадки ВІЛ-інфекції частіше виявляються серед міських жителів.

Основна вікова група – 25-49 років, в той же час частішають випадки виявлення ВІЛ-інфекції у людей віком 50 років та старше, що свідчить про несвоєчасне звернення за медичною допомогою та відсутність настороги до раннього виявлення ВІЛ-інфекції.

В області створені всі умови до своєчасного виявлення ВІЛ-інфекції.

Обстежитись можна в будь якому лікувально –профілактичному закладі, спеціалізовану допомогу щодо ВІЛ/СНІДу надають в Обласному центрі профілактики та боротьби зі СНІД.

Зараз поширюється практика використання швидких тестів для діагностики ВІЛ-інфекції , але слід пам’ятати, що для підтвердження ВІЛ-статусу необхідно пройти обстеження за допомогою імуноферментного аналізу в центрі профілактики та боротьби зі СНІД. Для цього треба здати кров з вени, попередній результат можна отримати на слідуючий день після здачі аналізу.

Сьогодні СНІД не вирок. В центрі профілактики та боротьби зі СНІДом створені всі умови для додаткових обстежень з метою уточнення діагнозу ВІЛ-інфекції , а в разі потреби призначення відповідного лікування.

В разі виявлення ВІЛ-інфекції зволікати не треба, адже кожний день вірус руйнує імунну систему організму, що може призвести до трагічних наслідків.