logo
XS
SM
MD
LG

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ ПО АСТИГМАТИЗМУ

Астигматизм та інші форми оптичних відхилень виникають, коли падаючі промені світла не фокусуються в одній точці. Тотальний (загальний) рефракційний астигматизм можна розділити на рогівковий (або кератометричний) астигматизм, кришталиковий астигматизм і астигматизм сітківки. Більшість астигматизму має рогівкове походження. Кришталиковий астигматизм буває внаслідок нерівномірної кривизни, нахилу кришталика і різних показників рефракції в кришталику.

 

 

 1. Астигматизм – це захворювання, що потребує постійного лікування та динамічного спостереження лікаря
 2. Запорукою успішного лікування є суворе дотримання призначень та рекомендацій лікаря.
 3. Графік оглядів встановлюється лікарем-офтальмологом індивідуально.
 4. Необхідно інформувати сімейного лікаря про усі зміни зорових функцій і відчуттів та повідомляти про свій загальний стан. При виявленні змін гостроти зору хворий повинен бути скерований для обстеження у лікаря офтальмолога, який за потреби вносить зміни в план лікування та нагляду за пацієнтом.
 5. З метою профілактики та ранього виявлення ускладнень астигматизму важливим є регулярні огляді у лікаря офтальмолога.
 6. При прогресуванні ступеню астигматизму необхідне додаткове обстеження у лікаря офтальмолога з  метою ранього виявлення кератоконуса.
 7. Фактів доказової медицини щодо можливості профілактики астигматизму на даний час недостатньо.  
 8. Окуляри є найпростішим і надійним засобом виправлення астигматизму, тому окуляри повинні бути першим способом корекції, перед призначенням контактних лінз або рефракційної хірургії. 
 9. У разі виникнення катаракти у пацієнтів з високим ступенем астигматизму хворий повинен бути скерований для обстеження у лікаря офтальмолога та проведення оперативного втручання на третьому рівні спеціалізованої медичної допомоги.

 

 

 

Основні методи корекції астигматизму:

 1. Призначення окулярів.
 2. Використання контактних лінз.
 3. Рефракційна хірургія:
 • кераторефракційна хірургія (фоторефракційна кератотомія, LASIK-корекція, LASEK і epi-LASIK, вставка інтросторомальних сегментів кілець рогівки і RK);
 • інтраокулярна рефракційна хірургія (рефракційна заміна кришталика, імплантація факічних внутрішньоочних лінз).

4.   Ортокератологія.

Використання ортокератології з метою корекції астигматизму можливе лише у дітей старшого віку. В Україні також є свої прихильники та вороги методики корекції аномалій рефракції за допомогою жорстких контактних лінз. Суперечки тривають й досі.

В Україні питання щодо рефракційної хірургії вирішується у кожному окремому випадку індивідуально, неодноразово зважуються усі фактори.

Примірний перелік вправ для зняття зорової втоми, що

виконуються вдома

1. Міцно заплющити очі на 3 - 5 секунд, потім розплющити їх на 3 - 5 секунд, повторити 6 - 8 разів. Вправа знімає втому, зміцнює м'язи повік, сприяє поліпшенню кровопостачання, розслабленню м'язів ока.

2. Швидко моргати протягом 1 - 2 хвилин. Вправа сприяє поліпшенню кровообігу.

3. Дивитись у далечину прямо перед собою 2 - 3 секунди. Поставити палець правої руки по середній лінії обличчя навпроти перенісся на відстані 25 - 30 см від очей. Перевести погляд на кінець пальця і дивитись на нього двома очима 3 - 5 секунд. Опустити руку. Повторити 10 - 12 разів. Вправа знімає втому акомодаційного м'яза, полегшує зорову роботу на близькій відстані.

4. Закрити повіки. Проводити масаж їх з допомогою рухів по колу пальцями протягом 1 хвилини. Вправа знімає спазм м'язів очей і поліпшує кровопостачання.

5. Поставити палець правої руки по середній лінії обличчя на відстані 25 - 30 см від очей. Дивитись двома очима на кінець пальця 3 - 5 секунд. Закрити долонею лівої руки ліве око на 3 - 5 секунд. Забрати долоню, дивитись двома очима на кінець пальця 3 - 5 секунд. Потім аналогічна вправа виконується при фіксації пальця лівої руки з прикриттям правого ока. Повторити 5 - 6 разів. Вправа сприяє роботі обох очей.

6. Голова нерухома. Відвести напівзігнуту праву руку в бік. Повільно переміщувати палець справа наліво і зліва направо, стежити очима за пальцем. Повторити 10 - 12 разів. Вправа зміцнює м'язи ока горизонтальної дії і удосконалює їх координацію.

7. Одночасно трьома пальцями лівої руки легко натиснути на верхню повіку лівого ока і трьома пальцями правої руки легко натиснути на верхню повіку правого ока. Через 1 - 2 секунди зняти пальці з повіки. Повторити 3 - 4 рази. Вправа поліпшує циркуляцію внутрішньоочної рідини.

8. Дивитись удалину перед собою 2 - 3 сек. Потім перевести погляд на кінчик носа на 3 - 5 сек. Повторити 6 - 8 разів. Вправа розвиває здатність утримувати погляд на близькій відстані.

9. Голова нерухома. Підняти напівзігнуту праву руку вгору. Повільно переміщувати палець згори вниз і стежити за ним очима. Повторити 10 - 12 разів. Вправа зміцнює м'язи очей вертикальної дії і вдосконалює їх координацію.

10. Голова нерухома. Витягнути напівзігнуту руку вперед і вправо. Виконати рукою на відстані 40 - 50 см від ока повільні рухи по колу за годинниковою стрілкою і стежити при цьому очима за кінцем пальця. Виконати цю вправу лівою рукою, здійснюючи рухи по колу проти годинникової стрілки. Повторити 3 - 6 разів. Вправа розвиває координацію рухів очей і сприяє зміцненню вестибулярного апарату.

11. Голова нерухома. Підняти очі вгору, опустити вниз. Повернути очі в правий бік, потім в лівий. Повторити 6 - 8 разів. Вправа удосконалює складні рухи очей.

12. Голова нерухома. Підняти очі вгору. Зробити ними рухи по колу за годинниковою стрілкою, проти годинникової стрілки. Повторити 3 - 6 разів. Вправа сприяє розвитку складних рухів очей і підвищує стійкість вестибулярних реакцій.

13. Голова нерухома. Підняти очі вгору, опустити вниз. Повернути очі вправо, потім вліво. Повторити 6 - 8 разів. Вправа розвиває здатність очних м'язів до статичної напруги.

14. Ноги поставити на ширину плечей. Голову опустити, подивитись на носок лівої ноги (зафіксувати точку). Підняти голову, подивитись у правий верхній куток кімнати. Опустити голову, подивитись на носок правої ноги. Підняти голову, подивитись у верхній лівий куток кімнати. Повторити 3 - 6 разів. Вправа сприяє поліпшенню координації рухів очей і голови.

15. Витягнути руки вперед на ширину плечей на рівні очей. Подивитись у правий верхній куток кімнати. Перевести погляд на кінці пальців лівої руки. Подивитись у верхній лівий куток кімнати. Перевести погляд на кінці пальців правої руки. Повторити 3 - 4 рази. Вправа розвиває складні координаційні рухи очей.

16. Стати перед вікном. На відстані 25 см на рівні очей на вікні прикріпити мітку (діаметр 2 - 3 мм). По черзі фіксувати то мітку, то який-небудь об'єкт за вікном, який міститься на рівні мітки на віддалі не менше 1 м. Перші 3 дні вправу продовжувати 3 хвилини, потім 3 дні - 5 хвилин і 7 хвилин кожний наступний день. Вправа розвиває здатність оцінювати відстань і координує роботу внутрішніх і зовнішніх м'язів ока.

 

Примітка. Вправи 1, 2, 4, 7, 8, 10, 12, 13 виконують сидячи, а вправи 3, 5, 6, 9, 11, 14, 15, 16 - стоячи. Якщо хворому призначено носити окуляри постійно, то всі вправи, за винятком 4 і 7, виконують в окулярах.