Інсульт виникає, коли в мозку людини порушується кровообіг. Через зменшення кровотоку та нестачу кисню клітини мозку починають гинути, що може призвести до серйозних наслідків.
Ризик інсульту зростає зі збільшенням кількості та тяжкості факторів ризику. Серед них є ті, які можна відрегулювати зміною способу життя і та на які можна вплинути медикаментозним лікуванням, проконсультувавшись із лікарем.
Основні фактори ризику розвитку інсульту:
Вік. Після 55 років значно зростає ризик, а пік небезпеки припадає на 70-80 років. У молодому віці також можливий через спадковість та спосіб життя.
Стать. Чоловіки більш вразливі до 60 років, а жінки частіше страждають після менопаузи.
Генетична схильність. Ризик зростає на 30% при наявності інсульту у близьких родичів, а також спадковій схильності до гіпертонії. Також в зоні ризику ті хто має спадкові захворювання серцево-судинної системи чи порушення згортання крові.
Артеріальна гіпертензія. Гіпертонія збільшує ризик інсульту у 2 рази. Особливо небезпечні різкі стрибки тиску, наявність систолічного тиску вище 160 мм рт.ст. Важливе значення має "прихована" гіпертонія.
Шкідливі звички: куріння та алкоголь. Нікотин звужує судини та підвищує згортання крові, електронні сигарети також небезпечні. Навіть пасивне куріння збільшує ризик на 30%. Зловживання алкоголем підвищує ризик геморагічного інсульту.
Серцево-судинні захворювання. Є ряд хвороб, які підвищують ризик - це миготлива аритмія, ішемічна хвороба серця, серцева недостатність, вади серцевих клапанів, атеросклероз сонних артерій, а також перенесений інфаркт міокарда. Потрібно консультуватись з лікарем та спостерігати за динамікою захворювань.
Цукровий діабет. Підвищує ризик інсульту в 2-6 разів, а також погіршує відновлення після інсульту.
Порушення ліпідного обміну. Обмін речовин, високий рівень "поганого" холестерину або низький «хорошого», а також підвищені тригліцериди все це може стимулювати розвиток проблем із судинами, а як наслідок - інсульту.
Спосіб життя. Ожиріння збільшує ризик на 50%. Надмірне споживання кофеїну, солі та жирів, неправильне харчування. Відсутність фізичної активності. Хронічний стрес та депресія, а також порушення сну.
Додаткові фактори. Прийом певних медикаментів. Автоімунні захворювання. Хронічні запальні процеси. Апное сну. Мігрень з аурою.
Важливо пам'ятати, що комбінація кількох факторів ризику значно збільшує ймовірність інсульту. Регулярні медичні обстеження, здоровий спосіб життя та контроль хронічних захворювань - ключові елементи профілактики.