logo
XS
SM
MD
LG

Як не пропустити рак на ранній стадії?

Під час брифінгу щодо захворювань на рак на Тернопільщині повідомлено, що за 2023 рік зареєстрували 3 376 нових випадків раку. Це доволі великі показники для регіону.

А згідно зі статистичним даними МОЗ України: понад 130 тисяч українців виявляють рак, а щорічно помирають більш як 60 тисяч людей. Така висока смертність від даного захворювання зумовлена пізньою діагностикою хвороби. Варто зазначити, що рак хвороба виліковна, якщо її вчасно виявити та розпочати лікування.

Як не пропустити рак на ранній стадії?

Ваш сімейний лікар - надійний помічник у цьому. Ви можете звернутись до нього та пройти профілактичний огляд. Вам слід повідомити, чи є у вас в родині випадки захворювання або появи онкоутворень. Також варто знати, що на початкових стадіях онкологічні захворювання можуть «маскуватись» під інші хвороби: застуду, гастрит, розлади травлення тощо. Тому, якщо ви різко втрачаєте вагу, маєте тривалий кашель, або виявили рану, яка не гоїться,- зверніться до свого сімейного лікаря для проведення діагностики.

Єдиним важливим методом, який допомагає виявити онкологію на ранніх стадіях, є щорічні медичні обстеження та онкоскринінг.

 Що таке онкоскринінг?

Це комплекс досліджень, спрямованих на виявлення злоякісного новоутворення. За допомогою цього методу можна виявити рак ще до появи симптомів. Скринінг допомагає зупинити розвиток хвороби на ранніх стадіях.

Він розпочинається з кабінету сімейного лікаря. До нього входять базові обстеження пацієнта, огляд молочних залоз для жінок, генетичні, лабораторні та інструментальні дослідження, а також за потреби видається направлення до вузькопрофільного спеціаліста.

 Коли потрібно робити скринінги на рак?

  Контроль раку молочної залози мають проходити всі жінки, з 18 років - консультація мамолога та УЗД молочних залоз, з 50 років - мамографія, дане обстеження проводиться раз у два роки. За наявності факторів ризику мамографія виконується з 40 років.

  Рак простати - контроль раз у 1-2 роки. Для чоловіків старше 50 років - раз у рік, а також для тих, у кого є спадковий анамнез.

  Колоректальний рак після 50 років обстежують раз на два роки, за наявності факторів ризику - щороку.

Такі цифри є рекомендованими, якщо ваш сімейний лікар помітить у вас симптоматику або схильність до ризику даного захворювання, то він призначить додаткові обстеження й направить до вузькопрофільного спеціаліста.

Раннє виявлення є критично важливим для лікування даної хвороби, тому ми рекомендуємо обовʼязково раз у рік приходити на профільний огляд до свого сімейного лікаря.