logo
XS
SM
MD
LG

Кофеїн перешкоджає розвитку деменції

У недавно проведеному вченими Індіанського університету дослідженні виявлено понад 20 активних речовин, що сприяють активації синтезу ферменту NMNAT2, який перешкоджає розвитку нейродегенеративних процесів в тканинах головного мозку. Результати нової роботи опубліковані у виданні «Scientific Reports» 7 березня 2017 року.

Виявлено, що в центральній нервовій системі NMNAT2 виконує дві основні функції: нейропротекторну (захисну) роль в умовах стресової адаптації, а також функцію шаперона  (відновлювача) білків в тканинах головного мозку, які змінюються в процесі старіння організму чи при певних нейродегенеративних патологіях - хворобах Альцгеймера, Паркінсона, Гентінгтона, а також при латеральному аміотрофічному склерозі.

В результаті масштабного аналізу встановлено, що 24 діючі речовини мають потенціал посилення синтезу ферменту NMNAT2 в структурах центральної нервової системи. Примітно, що серед з'єднань, які показали свою ефективність, був кофеїн, застосування якого сприяло поліпшенню функції пам'яті у лабораторних мишей генетично модифікованої лінії.

Коментуючи отримані результати, дослідники відзначили, що вивчення ролі описаних речовин може сприяти розумінню механізму їх впливу на розвиток деменції як підсумку нейродегенеративного процесу. При цьому значимість розширення знань про патофізіологічні закономірності, що призводять до природного зниження рівня ферменту NMNAT2, не поступається важливості ідентифікації з'єднань, які в майбутньому можуть відігравати ключову роль в терапії виснажливих психоневрологічних захворювань, пов'язаних з нейродегенерацією.

За матеріалами журналу «Український медичний часопис»