logo
XS
SM
MD
LG

Якщо у Вас з´явилися проблеми із травленням, то не виключено що причина у захворюванні підшлункової залози.

Що таке підшлункова залоза?

Підшлункова залоза (ПЗ) ― життєво важливий орган. Вона знаходиться позаду шлунка на задній стінці черевної порожнини, на рівні нижніх грудних і верхніх поперекових хребців. Тканина ПЗ складається з ацинусів і острівців Лангерганса. Ацинус ― структурна одиниця ПЗ. Ацинуси складаються з клітин, які виробляють травні ферменти. Острівці Лангерганса забезпечують продукцію гормонів.

Які функції виконує підшлункова залоза?

ПЗ виконує дві основні функції: продукція травних ферментів для забезпечення процесу травлення (екзокринна функція) та продукція гормонів для забезпечення нормального обміну глюкози (ендокринна функція).

Що таке хронічний панкреатит? (ХП)

Хронічний панкреатит ― це тривале уповільнене запалення тканини ПЗ. Періодично під впливом вживання алкоголю, жирної, гострої їжі запалення може посилюватися із розвитком загострень ХП. Через тривалий запальний процес відбувається зменшення кількості клітин в ацинусах , які виробляють травні ферменти. Замість втрачених клітин ацинусів розвивається сполучна тканина, яка лише заповнює простір, але не здатна виробляти ферменти. Все це призводить до зниження продукції ферментів ПЗ і порушення травлення. Через деякий час (зазвичай через кілька років) запалення зачіпає і острівці Лангерганса, тому зменшується продукція інсуліну і розвивається цукровий діабет.

Які причини можуть викликати хронічний панкреатит?

Зловживання алкоголем (найчастіша причина ХП); захворювання жовчних шляхів (особливо жовчнокам’яна хвороба); спадкові панкреатити; звуження або закупорка проток ПЗ (наприклад, рубцеве звуження проток після травм ПЗ; камені ПЗ); системні автоімунні захворювання (системний червоний вовчак та ін.); гіперпаратиреоїдизм (підвищення функції паращитовидних залоз); ідіопатичний ХП (причина невідома).

Якими симптомами проявляється хронічний панкреатит?

Основними симптомами захворювання є біль у животі і порушення травлення.

Біль у верхній частині живота частіше локалізується в її середині та/або в лівому підребер’ї, однак може турбувати біль і в правому підребер’ї, який посилюється через 15-25 хвилин після прийому їжі, особливо жирної, гострої, прийому алкоголю. Біль віддає у поперек ― тільки в ліву половину або в обидві половини попереку, зменшується при прикладанні холоду на ліве підребер’я, при голодуванні,  може супроводжуватися нудотою, блювотою, здуттям живота, відрижкою, печією, порушеннями випорожнення.

Порушення травлення пов’язано із зменшенням надходження травних ферментів ПЗ в дванадцятипалу кишку. Кал стає рясним, жирним, сіруватим. Консистенція калу стає кашоподібною, мазеподібною. Частота випорожнень кишечника збільшується до 3 і більше разів на добу. Якщо продукція ферментів ПЗ знижена дуже значно, то хворий навіть може помітити залишки неперетравленої їжі в калі. Оскільки прийнята їжа не всмоктується в необхідному обсязі, хворий худне. Крім того, деякі вітаміни можуть всмоктуватися тільки разом із жирами (жиророзчинні вітаміни A, D, E, K), тому при порушенні всмоктування жиру у хворих на ХП розвиваються гіповітамінози.

При тривалому перебігу захворювання, коли страждають ендокринні клітини ПЗ, може розвиватися цукровий діабет. У цьому випадку пацієнти скаржаться на спрагу, сухість у роті і сухість шкіри, збільшення кількості сечі.

Як поставити діагноз хронічного панкреатиту?

Діагноз ХП ставить тільки лікар. Для цього він аналізує клінічні прояви, історію захворювання, результати об’єктивного дослідження. Після цього лікар обирає ті діагностичні методи, які допоможуть йому переконатися у правильності діагнозу і уточнити його. Зазвичай, при ХП лікар призначає один або кілька функціональних тестів і методів, які дозволяють виявити структурні зміни ПЗ.

Які ускладнення можуть бути при хронічному панкреатиті?

ХП може призвести до наступних ускладнень: формування кіст в ПЗ і оточуючих її тканинах; закупорка проток ПЗ і жовчних проток (в останньому випадку виникає жовтяниця); накопичення рідини в порожнині очеревини і плеври; підвищення тенденції до тромбоутворення; важкі загострення ХП, які призводять до некрозу тканини ПЗ і істотно обтяжують вираженість симптомів; збільшення ризику захворювання на рак ПЗ.

Які основні напрямки лікування хронічного панкреатиту?

Немедикаментозне: в першу чергу виключення вживання алкоголю і припинення куріння; дієта передбачає частий дробовий прийом їжі із зменшенням вмісту жиру, голодування протягом 2-3 днів може зменшити вираженість болю, у разі цукрового діабету необхідне обмеження вуглеводів.

Медикаментозне: призначає лікар.

Чи показане санаторно-курортне лікування при хронічному панкреатиті?

Це лікування показане, але тільки в періоді стійкої ремісії і не раніше, ніж через 6 місяців після закінчення загострення ХП. Курорти, рекомендовані для лікування хворих на хронічний панкреатит: питні курорти Закарпаття (санаторії – «Шаян», «Свалява», «Сонячне Закарпаття», «Квітка Полонини»), курорт Березовські мінеральні води (Харківська обл.), курорт Моршин (санаторії – «Дністер», «Лаванда», «Перлина Прикарпаття»), курорт Одеса (санаторій ім. Горького).

Термін санаторно-курортного лікування: 21-30 днів.

Вибір курорту проводить лікар.