13 січня відзначають Всесвітній День боротьби із депресією.
Депресія - це важка хвороба сучасності, яка кардинально змінює самопочуття людини та її відношення до зовнішнього світу.
Жодна людина на планеті не застрахована від даного захворювання. За даними ВООЗ її щороку діагностують у понад 300 млн людей. Особлива небезпека депресії полягає у тому, що дуже часто люди не хочуть її визнавати, пояснюючи це смутком, зміною настрою або браком мотивації. Тому чекають тривалий час, думаючи, що це пройде само собою. Але депресія, як і будь-яка інша хвороба, має суттєвий вплив на самопочуття, як фізичне, так і психологічне, а надалі може призвести до трагічних наслідків.
Як розпізнати депресію? Які її симптоми?
пригнічений настрій, який триває понад два тижні
помітно знижений інтерес до улюблених справ та відсутнє задоволення від них
коливання ваги, значне зниження або набір, без вагомих на те причин
порушення сну, відчуття безсоння або постійної сонливості
зміни в емоційному стані, відчуття збудження або, навпаки, загальмованості
відчуття хронічної втоми
безпідставне постійне почуття провини та нікчемності
зниження здатності мислити, зосереджуватись, присутня певна нерішучість
зʼявляються думки про смерть, про самогубство або людина пробує зробити суїцид.
Депресія впливає на фізичний стан організму, настрій та психіку людини. Якщо її не лікувати, вона, наче сніговий вал, набиратиме оборотів та зʼявлятимуться нові прояви захворювання. Зникає повністю мотивація до життя та спілкування з людьми. Якщо ви помітили хоча б 5 з перелічених пунктів у себе або близьких, то це є ознакою депресії, а не хандри. І само собою вона не пройде.
Ми маємо хорошу новину. Дане захворювання - виліковне.
Що вам слід зробити?
Зверніться до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Він допоможе встановити діагноз та призначить лікування, або направить на консультацію до вузькопрофільного спеціаліста: психолога, психотерапевта або психіатра.
Памʼятайте депресія - це хвороба. Робота медиків лікувати захворювання. Тому звернутись до лікаря із цим порушенням - не соромно. Соромно відчувати, що з вами щось не те і нічого із цим не робити. В нашій країні майже два роки триває повномасштабна війна, більшість людей проживають постійний надмірний стрес, тож допоможіть собі або своїм рідним побороти депресію разом із кваліфікованою медичною допомогою.