logo
XS
SM
MD
LG

Розлади харчової поведінки

Життя в постійному стресі не проходить безслідно для організму людини, а особливо впливає на ментальне здоровʼя. Багато українців за ці два роки зіштовхнулись із розладами харчової поведінки.

Даний стан може проявлятись у двох видах:

 Відмова від їжі або різке скорочення раціону

 Заїдання, збільшення споживання їжі, компульсивне харчування.

На появу даного стану можуть впливати думки, почуття й переживання. Хтось не може їсти, думаючи про те, як іншим погано, коли гинуть та страждають люди. Заїдання виникає навпаки на фоні невміння правильно реагувати на стрес. Тобто, їжа - це як компенсація радості, задоволення. Коли ви тривожитесь, а їжа - винагорода, щоб заспокоїтись.

 Перший симптом, який вказує на розлади харчової поведінки є хаотичність. Тобто сьогодні ви їсте регулярно, а завтра можете цілий день бути без їжі, або ж вечором голодаєте, а зранку зʼїдаєте все, що є у холодильнику.

ЩО РОБИТИ?

 Якщо ви відмовляєтесь від їжі і не можете подолати цей стан, то згадайте правило маски у літаку: спочатку допоможи собі, а потім - іншим. Ви можете турбуватись, переживати за країну, людей, ситуацію, але чи зможете ви щось змінити або допомогти, якщо погано себе почуватимете. Ні! Саме тому турбота й відновлення власного здоровʼя - на першому місці.

 Здорове харчування базується на принципі сталості та якості. В першу чергу слід дотримуватись режиму харчування, а також слідкувати за якістю обраних продуктів. Звичайно, що в стресовому стані ваш мозок хотітиме швидких вуглеводів з яскраво-вираженим смаком (шоколаду, тістечок, солодощів), але гречка з курясим філе нададуть вам більше ситості та тривалий результат.

 Необхідно взяти себе в руки та аналізувати свої вчинки, коли ви хапаєте чергове тістечко й починаєте швидко їсти, зупиніться й задайте самі собі запитання: Що відбувається? Чи відчуваю я стрес і чи допоможе мені це його знизити?

 Ведіть щоденик харчування. Це чудовий допоміжний засіб контролю переїдання та відстежування своїх уподобань. Використовуйте для цього зручний для вас спосіб: зошит, блокнот, телефонний нотатник або спеціальнгі програми у смартфоні.

 Створіть собі корисну звичку планувати свій режим дня. Це допоможе вам уникнути компульсивного переїдання.

 Налагодьте режим сну.

 Добавте у своє диття нові активності та хобі, які дають вам відчуття радості й задоволення.

Розлад харчової поведінки може супроводжуватись іншими симптомами тривожності. Ви маєте знати й розуміти одне - це нормально бути слабким й не могти впоратись із чимось. Для вашої підтримки працюємо ми сімейні лікарі, які можуть вам надати базову підтримку й допомогти. Не соромтесь звертатись до нас. Адже щоб перемогти ворога, ми маємо бути стабільні й сильні, а для цього нам потрібне здорове тіло.