logo
XS
SM
MD
LG

8 серпня відзначається Міжнародний день офтальмології

Щорічно 8 серпня відзначається Міжнародний день офтальмології, починаючи з 2004 року.

 

Це стало приводом для поширення актуальної та сучасної інформації про новації та можливості галузі. Адже ця медична спеціальність стрімко розвивається і вдосконалюється. Доступність висококваліфікованої офтальмологічної допомоги в значній мірі визначає якість життя людини, оскільки забезпечує можливість збереження зору.

 

Зміни, що відбулись у цій області медицини ще донедавна можна було б назвати фантастичними. Проте сьогодні вже нікого не дивує можливість добре бачити без окулярів після втручань при високій короткозорості та далекозорості. Це стало реальністю завдяки лазерним технологіям, можливості заміни кришталика через точкові проколи за 15-20 хвилин. Сучасна офтальмологія може вирішувати проблеми, які ще 15-20 років тому вважались безнадійними. Розвиваються біотехнології, генна інженерія, застосовуються мікроімпланти.

В Україні, як і в усьому світі, потреба в офтальмологічній допомозі з року в рік зростає. Це зумовлено змінами в демографічній структурі суспільства. Зростання чисельності людей літнього та похилого віку вимагає відповідного спрямування діяльності лікарів-офтальмологів на профілактику вікових ускладнень та хвороб ока.

 

Головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Офтальмологія» Оксана Вітовська зазначає, що за підсумками 2015 року в Україні лікарі-офтальмологи надали медичну допомогу майже 3,5 млн хворих із захворюваннями очей. У третини з них захворювання було зареєстровано вперше. В Україні офтальмологічну допомогу надають понад 3000 лікарів-офтальмологів, з них кожний другий фахівець із вищою категорією, та понад 30 % - з першою. У 2015 році на базі офтальмологічних стаціонарів було проведено 134292 операції та 30435 – в амбулаторно-поліклінічних закладах.

 

Основні причини інвалідності по зору в Україні аналогічні зафіксованим в Європейському регіоні та більшості розвинених країн світу. В Україні серед первинних інвалідів кожний п’ятий втратив зір внаслідок глаукоми. Близько третини сліпих та слабкозорих спостерігаються серед інвалідів з патологією сітківки. Інвалідність по зору є не лише медичною, але й вагомою соціально-економічною проблемою держави. З метою попередження виникнення, розвитку офтальмологічних захворювань і пов'язаної з ними інвалідності значна увага приділяється профілактичній складовій.

 

У 2013 році Всесвітня асамблея охорони здоров'я схвалила «План дій для забезпечення загального доступу до здоров'я очей на 2014-2019 рр.» покликаний зменшити на 25 % до 2019 року масштабів порушень зору, яким можна запобігти. Він має стати і для України дорожньою картою на шляху подолання хвороби ока і запровадження гарантій профілактики, лікування, реабілітації та набуття динаміки оздоровлення суспільства.

 

За матеріалами прес-служби МОЗ України