logo
XS
SM
MD
LG

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ ДЛЯ ПАЦІЄНТА

Ви або близька вам людина перенесли інсульт…

Якщо ви не байдужі до себе та до своїх близьких, піклуєтесь про своє здоров’я та бажаєте здоров’я та повноцінного довголіття своїм близьким, якщо ви хочете дізнатися . як запобігти повторному інсульту, значить ця інформація саме для вас.

Інсульт – це гострий стан розладу здоров’я, який характеризується раптовим початком і проявляється порушення кровообігу в головному мозку.

Запам’ятайте!

Лікування інсульту необхідно проводити тільки в стаціонарі. Швидке звернення за спеціалізованою медичною допомогою зменшує смертність та інвалідизацію пацієнтів, надає можливості проведення найбільш ефективних методів лікування.

Не втрачайте й хвилини - найкращий результат в лікуванні інсульту можна отримати, коли сучасна допомога надається в перші хвилини та години від появи перших ознак інсульту.

Що таке ішемічний інсульт?

«Ішемічний інсульт» означає, що потік крові по мозковій судині, яка живить мозок киснем та іншими необхідними для його життєдіяльності речовинами, припиняється, і мозкові клітини в зоні порушення мозкового кровотоку гинуть. Ступінь важкості розладів залежить від локалізації тромбу, що призвів до закупорки судини, та від діаметру судини, що ушкодилась. Найчастіше інсульт вражає людей після 60 років. Кожний третій інсульт – фатальний. Для відновлення втрачених функцій після перенесеного інсульту, може знадобитися шість і більше місяців.

Часто ознаки інсульту швидко минають – але не можна зволікати. Транзиторна ішемічна атака – загрозлива ознака розвитку «великого інсульту» з тяжкими наслідками.

Що таке транзиторна ішемічна атака?

Транзиторна ішемічна атака (ТІА) або «міні-інсульт» виникає тоді, коли потік крові по одній з судин головного мозку на короткий час (не більше 60 хвилин) припиняється. Це ще не інсульт, але тривожний знак небезпеки його розвитку в майбутньому, оскільки механізм виникнення цих двох станів однаковий, тільки втрачені функції (заніміння руки чи ноги, порушення зору або мовлення) після перенесеної транзиторної ішемічної атаки часто мають зворотні наслідки і функції повертаються.

Найбільш важливі ознаки інсульту:

  1. Раптова слабкість, заніміння, параліч половини и тіла або тільки лиця, руки, ноги.
  2. Раптовий інтенсивний головний біль, який хворі описують як «найжахливіший біль в житті».
  3. Раптове порушення чіткості зору.
  4. Раптове порушення мовлення (немає можливості говорити та розуміти звернену до тебе мову).
  5. Раптове запаморочення, втрата координації рухів, нудота, блювання, інколи втрата свідомості.

Які причини призводять до ТІА або ішемічного інсульту?

Закупорка тромбом судини, що живить відповідні ділянки мозку є найбільш поширеною причиною розвитку інсульту та транзиторної ішемічної атаки. Існує два шляхи розвитку мозкової катастрофи: перша – коли тромб формується безпосередньо в мозковій судині, в ділянці атеросклеротичної бляшки (це так званий, атеротромботичний інсульт), і другий – коли тромб формується в іншому місті організму і, відірвавшись, заноситься током крові в головний мозок, викликаючи інсульт (емболічний інсульт).

Інсульт може статися знову, якщо не проводити ефективну профілактику цієї хвороби, яка повинна обов’язково включати такі заходи:

  1. Щоденний контроль та ефективне лікування підвищеного артеріального тиску. Артеріальний тиск повинен бути на рівні 140 мм на 90 мм рт. ст. і нижче. У пацієнтів з цукровим діабетом - 130 на 80 мм рт. ст.
  2. Обов’язковим є прийом ліків, що «розріджують» кров (антиагрегантів – після атеротромботичного інсульту, та антикоагулянтів після емболічного інсульту). Ці ліки призначаються для попередження тромбоутворення.
  3. Контроль та корекція рівня холестерину суттєво впливають на подальший розвиток та прогресування атеросклерозу. У пацієнтів з високим рівнем холестерину в крові обов’язковим є призначення засобів, що нормалізують його рівень в сироватці крові.

Фактори які  суттєво впливають на розвиток повторного інсульту:

Паління

Курці мають на 50% більше шансів перенести повторний інсульт, ні ж ті, що не палять.

Алкоголь

Зловживання алкоголем призводить до підвищення ризику розвиту повторного геморагічного інсульту (крововиливу в мозок). Скоротіть вживання алкоголю до мінімуму або припиніть його вживання зовсім.

Ожиріння

Надмірна вага негативно впливає на роботу серця і судин.

Жодного дня без фізичного навантаження

Щоденні прогулянки пішки не менше 30 хвилин – оптимальний вид фізичного навантаження. Не уникайте цього. Рух – це життя!

Профілактичні заходи, направлені на запобігання розвитку повторного інсульту, повинні починатися з другого тижня після перенесеного інсульту і продовжуватись постійно, часто місяцями та роками, без перерви, під пильним наглядом лікаря.

Якщо після того, як прочитали цей буклет, у вас ще лишилися питання по проблемі профілактики інсульту, ви можете отримати більш детальну інформацію на сайті Української асоціації боротьби з інсультом . www.uabi.org.ua